Search

Table Tennis Wellington

Author

robchung

2018 Wellington New Chinese Friendship Association tourney – Aug 12, 2018

 

This tournament first started in 2003 and has been played every year with the exception of 2017.

This year there were 18 competitors in the Open Singles.

Fiona Zhai (from China studying in Wellington) beat Yang Low 3-0 in one semi-final. Yang had beaten Dave Cheung 3-1 in his quarterfinal.

Rob Chung beat Min Su 3-1 sets in the other semi-final.  In their quarterfinals, Min Su had a very close 3-2 sets win against Martin Young and Rob beat Zhidong Yu 3-1.

In the final, Rob upset Fiona in a close match 3-2 (9-11, 11-7, 11-9, 3-11, 11-9).

In a playoff for 3rd/4th, Yang beat Min 3-0 .

There were 4 women in the Womens singles – Fiona Zhai, Xiaoping Lu, Qing Lan Feng, and Ling Wang.  A round robin was played with Fiona comfortably winning.  Qing Lan Feng came 2nd with 2 wins and Ling Wang was 3rd with 1 win.

 Thanks to Stephen Wang, Chairperson of the Wellington New Chinese Friendship Association and Min/Rob/Martin for running the tournament on the day!

 

Advertisements

2014 TTSPORTS Wellington Autumn Open

Thanks to all who participated in the 2014 TTSPORTS Wellington Autumn Open, including the Manawatu players that travelled down to play.

The mens singles final was won by Matt Ball, of Manawatu.  He beat Axel Schorradt 4-0 in the final.  Axel, from Germany, was in Wellington before travelling to Auckland to play in the World Veterans Championships.

Unfortunately, no women entered in the tournament.

Results: (players are from Wgtn Association unless otherwise denoted):

Open Singles: Matt Ball (MN) beat Axel Schorradt (OS) 11-9, 11-6, 12-10, 11-5

Open Doubles: Matt Ball (MN) / Nathan Watson (MN) beat Callum Rusbridge / Chun-Kiet Vong 11-5, 11-9, 11-7

Over 30 Singles: Lindsay Ward beat Depak Patel 11-7, 8-11, 11-9, 10-12, 11-8

Over 30 Doubles: Lindsay Ward / Depak Patel beat Rob Chung / Min Su 11-6, 11-7, 11-4

Over 35 Singles: Lindsay Ward beat Depak Patel 11-7, 11-7, 6-11, 11-7

Over 35 Doubles: Lindsay Ward / Depak Patel beat Rob Chung / Paul Solt 11-5, 9-11, 16-14, 12-10

Over 45 Singles: Lindsay Ward beat Depak Patel 11-4, 12-10, 17-15

Over 45 Doubles: Chris Talbot / Ian Talbot beat Lindsay Ward / Depak Patel 11-7, 11-7, 5-11, 13-11

Over 55 Singles: Chris Talbot beat Ian Talbot 11-10, 11-7, 6-11, 11-9

Over 55 Doubles: Chris Talbot / Ian Talbot beat Alastair Naysmith / Tony Rutledge

Over 65 Singles Tony Rutledge beat Kerry McGeehan (MN) 11-8, 11-7, 3-11, 6-11, 11-5

Over 65 Doubles: Tony Rutledge / Alastair Naysmith beat Kerry McGeehan (MN) / Gladys Halford (MN) 11-4, 11-5, 11-5

Under 21 Singles (RR): Winner: Chun-Kiet Vong, Runner-up: Nathan Watson (MN)

Under 18 Singles: Chun-Kiet Vong beat Frank Fu 7-11, 11-9, 11-8, 11-8

Under 18 Doubles: Frank Fu / Marcel Kurz beat Jae Lee (MN) / Matthew Johansen (MN)

Under 16 Singles: Jae Lee (MN) beat Hui-Ling Vong 6-11, 12-14, 11-7, 11-5, 11-5

Under 16 Doubles: Jae Lee (MN) / Scott Lochhead (MN) beat Liam Buckell / Calvin Li 11-8, 11-5, 9-11, 11-9

Under 14 Singles: Hui-Ling Vong beat Scott Lochhead (MN) 4-11, 11-5, 11-7, 11-4

Under 14 Doubles: Mitchell Proctor (MN) / Jack Webb (MN) beat Liam Buckrell / Calvin Li

Under 12 Singles (RR): Winner: Liam Buckrell, Runner-up: Calvin Li

This slideshow requires JavaScript.

– photos from Steve Montgomery

Wellington Junior Development Tournament – Sept 2011

A second Wellington Junior Development tournament was held on Sunday Sept 11, 2011 at Empire Stadium.

Another successful tournament where Wellington’s developing players were on display.  This included many players from the successful Silver and Bronze level coaching groups. Thank-yous to The Southern Trust for helping support the Silver group and to Pelorus Trust for helping support the Bronze group.

Thanks to all the juniors who played  in the tournament, all in very good spirit.  It was also great to see all the girls who entered – well done for playing, girls! 

In a first ever for a Wellington tournament, we had a brother sister sibling final.  The Under 17 Mixed Singles final was contested between Ellen Xiong and brother, Adam.  And it was the younger sibling Adam who prevailed in the final.  Well done to both Xiongs for contesting a brother vs. sister final! 

Thanks to Bruce Northover and Paul Escott for running the tournament, with great assistance from Alan Costley. 

The winners and runners-up’s of the tournament were:

Event: Winner: Runner-up:
Under 12 Mixed Singles Hui-Ling Vong Chris Linton
Under 12 Plate Singles Tauariki Matthews Liam Buckrell
Under 12 2nd Plate Singles Josh McPhee Taine Eade
Under 12 Doubles Liam Buckrell/Mason Tangatatai Chris Linton/Chris Pearson
Under 14 Mixed Singles Adam Xiong Yao(Frank) Fu
Under 14 Plate Singles Henry Stoupe Chris Pearson
Under 14 2nd Plate Singles Tauariki Matthews Max Turner
Under 14 Boys Doubles Ben Westenra/Yao (Frank) Fu Adam Xiong/Kieran Mouton
Under 17 Mixed Singles Adam Xiong Ellen Xiong
Under 17 Plate Singles Chun-Kiet Vong Henry Stoupe
Under 17 Boys Doubles Adam Xiong/Kieran Mouton Ben Westenra/Chun-Kiet Vong
Under 17 Girls Singles Angela Chapman Abbey L’Estrange
Under 17 Girls Doubles Angela Chapman/Ellen Xiong Angelica Aberia/Abbey L’Estrange

There is video footage from the tournament uploaded onto Youtube (edited and uploaded by Win Nguyen).  There are presently 4 videos, with another one or to two video parts to come.  Check these out (along with heaps of other t.t. videos) at:

http://www.youtube.com/user/ttwfan

Wgtn New Chinese Friendship Association Table Tennis Tournament

There were 24 entries in the 9th annual Wellington New Chinese Friendship Association Table Tennis tournament, held on Saturday 25 June at the Empire Table Tennis Club (Petone). The organisers were association committee members Kate Wang, Jon Chen and Clara Zhang, with assistance from Frank Su.

Organisers – Kate Wang, Frank Su, Jon Chen (standing), Clara Zhang (seated)

The Open Singles was held in the morning. In a repeat of last years final, Catherine Zhou won 3-0 against Robert Chung. Catherine was too strong for all the other men in the field and won all her matches relatively comfortably to claim the title.

In the 3rd place playoff, Martin Young beat Harry Chen 3-0.

Open Singles winner Catherine Zhou and runner up Robert Chung
Singles 3rd/4th playoff – winner Martin Young and Harry Chen

In the afternoon, the teams event was held. In the final, Team Imei ( Catherine Zhou, Delano Lam and Frank Su) beat Team Extreme ( Robert Chung, Kai Xu and Tony Law).  Team Imei won the first 3 singles matches of the best of 5 match contest to quickly seal the title.  Catherine Zhou again beat Robert Chung (3-1), Delano Lam beat Kai Xu (3-1) and Frank Su beat Tony Law (3-2).  A great all-round effort by Team Imei.

Winning team – Team Imei ( Frank Su, Catherine Zhou, Delano Lam)

The junior singles was won by Ian Wang.  Ellen Xiong (competing against the boys) came second and Jason Zhao came third.  Congratulations Ian, Ellen and Jason!

A big thank you to the Wellington New Chinese Friendship Association and the very hospitable organisers for holding this tournament.  An enjoyable day of table tennis was had by all!

– Malcolm Wong and Robert Chung

Blog at WordPress.com.

Up ↑